



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 1.75 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 1.3 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN, PNP |
| Manufacturer Package Identifier | SOT26 (SC74R) |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 150 MHz |
| Number of Elements | 2 |
| Current Rating | 1 A |
| Max Power Dissipation | 1.7 W |
| Power Dissipation | 1.1 W |
| Max Collector Current | 1 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 60 V |
| Transition Frequency | 150 MHz |
| Element Configuration | Dual |
| Max Frequency | 150 MHz |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 60 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Breakdown Voltage | 60 V |
| Gain Bandwidth Product | 150 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 80 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 600 mV |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 5 V |
| hFE Min | 100 |
| Schedule B | 8541290080 |
| Max Cutoff Collector Current | 100 nA |
| Transistor Type | NPN, PNP |
Stock: 58
Distributors
pcbx
Unit Price$0.40896
Ext.Price$0.40896
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.40896 | $0.40896 |
| 10 | $0.32419 | $3.24190 |
| 25 | $0.29527 | $7.38175 |
| 50 | $0.26893 | $13.44650 |
| 100 | $0.24493 | $24.49300 |
| 300 | $0.23396 | $70.18800 |
| 500 | $0.22349 | $111.74500 |
| 1000 | $0.21127 | $211.27000 |
